Agresja u psa może mieć wiele czynników. Złe wychowanie, stres, ból - to tylko kilka przykładów. Dziś chciałabym poruszyć temat agresji bólowej.
Zastanówmy się na chwilę - jak zachowuje się człowiek, którego coś boli?
Jest marudny, nerwowy, apatyczny, agresywny, smutny, zmęczony.
Co robimy, aby ulżyć bólowi?
Szukamy przyczyny. Korzystamy z leków dostępnych w aptece, umawiamy się na wizytę do lekarza.
A co dzieje się z psem, którego coś boli?
Niestety, pies sam nie jest w stanie sobie pomóc. Pies jest zależny od nas.
Nie weźmie sam tabletek, nie pójdzie do weterynarza. A teraz zastanówmy się nad tym, co się stanie, jeśli nie udzielimy psu pomocy. Jeśli nie zabierzemy go do weterynarza, pies będzie cierpiał w ciszy. Najpierw może próbować sobie sam pomóc, na przykład zjadając trawę, kiedy cierpi na niestrawność. Kiedy boli go łapka, nie będzie na niej stał.
Jeżeli ból psa powoduje u niego ogromny dyskomfort, może to skutkować agresywnym zachowaniem wobec najbliższych.
Dlatego, jeśli twój pies wykazuje agresywne zachowanie, nie szukaj od razu behawiorysty. Zacznij od wizyty u weterynarza. Umów się z psem na wizytę, opowiedz, co się zaczęło dziać z psem. Zaufaj lekarzowi, pozwól mu obejrzeć i zbadać Twojego psa. Jeżeli pies wykazuje agresję w gabinecie, załóż kaganiec dla bezpieczeństwa swojego i lekarza, i zaproponuj badania krwi - morfologię, biochemię oraz badanie tarczycy. Może być również konieczne wykonanie badań RTG i USG.
Jeżeli lekarz weterynarii stwierdzi, że agresja psa nie jest spowodowana problemami zdrowotnymi, wtedy można rozważyć skonsultowanie się z behawiorystą. Agresja to często zaburzenie psychiczne, które najpierw należy wykluczyć poprzez odpowiednie badania.
Jeśli jesteście zainteresowani tematem pracy z agresywnym psem, zapraszam do przeczytania kolejnej lektury. Pamiętajmy, że zdrowie i dobro naszych czworonożnych przyjaciół są priorytetem. #ZdrowiePsa#AgresjaUpsa#pies
Pokaż mniej
Comments